Witchcraft

Przeniesione na www.witchcraft.com.pl


#1 2012-01-22 13:54:10

 Emrys

SĘDZIA

Skąd: Kraina Wielkich Jezior
Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 410
Punktów :   
Znak zodiaku: Waga
Żywioł: Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Zbyt wiele...

Stara Wiara

Wbrew pozorom nie chodzi tu o ,, współczesne odłamy ".


To tak na wstępie.



Cofnijmy się umysłem do czasów zanim religie zaczęły przybierać znane nam dzisiaj formy. Co prawda pomińmy też fakt że ludzie mieli wtedy inny tok myślenia.
Zanim do władzy doszedł kościół, panowała na świecie jedna Religia. Każdy lud - chociaż nie wiedział o istnieniu innych ludzi, ( nie  wszystkich ) wyznawał taką samą Religię, bez względu na kontynent. Skupmy się na paru najbardziej znanych ludach - które dały początek naszej cywilizacji. I nie skupiajmy się na odległościach czasowych bo na tle wieków nie robi to dużej różnicy. Mowa tu o kulturze Celtyckiej, Słowiańskiej, Greckiej i Nordyckiej. Rzymską potraktujmy również jako Grecką bo są do siebie wielce zbliżone.


W Kulturze Greckiej wyznawano wiarę w wielu bogów. ( Tak jak i w innych ) - Najważniejszym bogiem był oczywiście Zeus, zaraz po nim cała hierarchia bogów. Po bogach, były duchy opiekuńcze, tzw. bożki. Każdy strumień, roślina miała swojego bożka.

Taką samą budowę posiada każda z pierwszych masowych religii. Rozróżnia je tylko inne nazewnictwo bogów i różnica w postaci...ekhem... innych ludzi


Żeby przybliżyć Wam Wszystkie te Religie które Kościół nazywa pogaństwem, porównajmy najbardziej popularną kulturę - mitologię Grecką z Chrześcijaństwem.


1. W Grecji nad wszystkim panował Zeus - najwyższy z bogów
1. Według Kościoła nie ma bogów - jest jeden bóg który panuje nad wszystkim.
2. Inni pomniejsi bogowie - w bezpośredniej obecności Zeusa -       
2. Brak mniejszych bogów  - ale za to inne nazwy - Cherubini - aniołowie
tacy jak Posejdon, Apollo itp.  przebywający w bezpośredniej obecności boga
3. Bożkowie -   opiekunowie rzek i roślin                       
3.  Aniołowie i święci - opiekunowie i patroni


                              Chciałem tylko pokazać że nawet gdy Kościół wypiera się innych religii i wręcz przyczynił się do ich wyniszczenia - to niczym nie wybiega od prastarej normy. I nie zależy mi tutaj na tym aby Kościół pogrążyć. To robią księża i inna władza Kościoła - Ja chciałem pokazać Wam że nie ma znaczenia kto jaką wiarę wyznaje. I tak wszystkie wierzenia dążą do jednego celu. Gdzieś tam jest coś nad nami. Mi o wiele wygodniej jest nazywać to wyższą energią - idealnym bytem, istotą. Którą ludzie nazywają Bogiem, Zeusem. Zaraz pod nim są inne istoty - które u ludzie nazywają aniołami, pomniejszymi bogami i tak dalej i tak dalej.

Ostatnio edytowany przez Emrys (2012-03-15 22:22:30)


EmS

Offline

 

#2 2012-02-03 17:17:41

 Custodis

Wtajemniczony

1767709
Skąd: Dolny śląsk.
Zarejestrowany: 2012-02-02
Posty: 248
Punktów :   
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: W sumie nie mam ograniczeń :)

Re: Stara Wiara

Dobry materiał.

Nie chciałbym się tylko zgodzić, że wszystkie wierzenia dążą do tego samego. Nawiąże do przykładu katolicyzmu. Kościół od kilku stuleci nie ma nic wspólnego ze swoim fundamentem jakim jest Pismo Święte. Natomiast Biblia mówi o wierze i Bogu w sposób całkowicie przeciwny do ukazywanych norm kościoła. Są jednak odłamy chrześcijaństwa, które przestrzegają zasad swojego pisma i proszę mi wierzyć, że ani trochę nie ociera się to o pogaństwo jakie znamy.

Pytanie do Emrysa:
Uważasz, że istnieje tylko jedna istota pokroju Boga, którą nazywa się różnymi imionami takimi jak właśnie Zeus, Jahwe czy też Świętowit?


"Wiara buduje, kłamstwo niszczy, a słowa utrzymują przy życiu."
Custo

Offline

 

#3 2012-02-03 17:26:39

 Nelight

Wtajemniczony

28606763
Zarejestrowany: 2012-01-03
Posty: 117
Punktów :   
Znak zodiaku: Baran
Żywioł: Woda
Rodzaj praktykowanej magii: Kamieni, Lecząca i Ochronna

Re: Stara Wiara

Zgadzam się z Custodisem. Nawet zastanawiałem się nad "przejściem" do takiej wiary. Nie uznają oni niczego co stworzył człowiek (kościół, papież) i obchodzą jedynie jedno święto w ciągu roku (podajże Boże Narodzenie).


Elusaith z tej strony :-)

Offline

 

#4 2012-02-03 18:10:46

 Custodis

Wtajemniczony

1767709
Skąd: Dolny śląsk.
Zarejestrowany: 2012-02-02
Posty: 248
Punktów :   
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: W sumie nie mam ograniczeń :)

Re: Stara Wiara

Nelight mam nadzieję, że mówimy o tym samym Podziwiam tych ludzi i ich zaznajomienie z Pismem. W ogóle podziwiam ludzi, którzy rozumieją swoje wyznanie i nie wstydzą się z nim obnosić


"Wiara buduje, kłamstwo niszczy, a słowa utrzymują przy życiu."
Custo

Offline

 

#5 2012-02-04 00:55:23

 Emrys

SĘDZIA

Skąd: Kraina Wielkich Jezior
Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 410
Punktów :   
Znak zodiaku: Waga
Żywioł: Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Zbyt wiele...

Re: Stara Wiara

Ja podałem główne rządzące jednostki - dla porównania współcześnie Kościół. Zgadzam się i podziwiam również tych którzy wyznają wiarę w samego Boga, nie w papieża i całą resztę.

Odpowiedź na pytanie:

Może nie uważam... Wiem, że istnieje coś więcej niż jedna " jednostka " - tak to nazwijmy - " doskonała " - ale według obserwacji i  przekazów jest to jeden " byt ". Reszta jest trochę mniej ważna aczkolwiek też zasługuje na to miano. To czy ja uważam i co uważam - należy do mojej kwestii. To są sprawy wiary. I myślę że błędnie rozumiesz to co chciałem pokazać. A mianowicie - że wszystko ma taki sam schemat i taką samą budowę. Różnice są tylko w kwestiach nazw i właśnie w " ważności bogów ".


EmS

Offline

 

#6 2012-02-04 12:36:48

 Custodis

Wtajemniczony

1767709
Skąd: Dolny śląsk.
Zarejestrowany: 2012-02-02
Posty: 248
Punktów :   
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: W sumie nie mam ograniczeń :)

Re: Stara Wiara

Znaczy wiesz, ja tylko zadałem pytanie z ciekawości jak Ty to widzisz Nie chciałem niczego sugerować i rozumiem Twoje podejście, lecz zapytałem by dowiedzieć się jak na to patrzysz. Teraz już wiem i dziękuję za odpowiedź.

Lubię dużo pytać i nawet jak zgadzam się z rozmówcą, to staram się wychodzić z kontr argumentami by podtrzymać rozmowę i być może wyciągnąć z niej więcej wniosków (nie miejcie m tego za złe xD)

Zatem kolejne zagadnienie do rozstrzygnięcia
Kiedy byłem na jednym ze spotkać Pogańskich we Wrocku to pewna osoba imieniem Duszu, zaproponował grę w metafizyczną butelkę. Polegało to na zadawaniu skomplikowanych pytań duchowych osobie wyznaczonej przez właśnie butlę...
Ktoś wtedy spytał się: "Czym różnią się Bogowie od innych istot astralnych i gdzie znajduje się ta granica, która stanowi o tym, czy dana istota już jest Bogiem czy nie"
Chciałbym wiedzieć jak to widzicie, zakładając oczywiście, że Boskich istot jest wiele ale właściwie jedna z nich, o której mówisz Emrysie, jest tą najpotężniejszą.

Ostatnio edytowany przez Custodis (2012-02-04 12:37:34)


"Wiara buduje, kłamstwo niszczy, a słowa utrzymują przy życiu."
Custo

Offline

 

#7 2012-02-04 19:33:36

 Emrys

SĘDZIA

Skąd: Kraina Wielkich Jezior
Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 410
Punktów :   
Znak zodiaku: Waga
Żywioł: Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Zbyt wiele...

Re: Stara Wiara

Woow. To byłoby zaprzeczenie samej wiary. A To co mówisz jest nowatorskim podejściem  Kedrigern. Wpływ tłumaczenia wszystkiego z magii nowymi określeniami. Zapewniam Cię z doświadczeń - że Godformy - jak to nazwałeś istnieją - ale nie odgrywają większego znaczenia.
I prawdą jest że im więcej ludzi w nie wierzy ( modlitwa ) tym są one wyraźniejsze. Ale nieprawdą jest że za spełnione " życzenie " tracą one ta energie.


Co do Twojego pytania Custodis :
Granica jest dobrze wyraźna i od zawsze taką była. To po prostu rzecz która jest nie ogarniona przez ludzi. To trudny watek i trzeba go po prostu zrozumieć. A to nie lada wyzwanie.


P.S Bardzo dobrze że wytłumaczyłeś na czym polega Twoje pisanie i te wszystkie pytania. Drażniła mnie Twoja " czepliwość ". Że tak to nazwę. Jednak się przekonałem że warto ciągnąć te dialogi. Gratuluje zyskałeś w moich oczach. Trochę...


EmS

Offline

 

#8 2012-02-05 18:59:48

 Custodis

Wtajemniczony

1767709
Skąd: Dolny śląsk.
Zarejestrowany: 2012-02-02
Posty: 248
Punktów :   
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: W sumie nie mam ograniczeń :)

Re: Stara Wiara

Dzięki Emrys za zrozumienie i wybacz, że czasem irytuję, ale cóż... Tak jak mówiłem. Lubię pytać xD

Emrys napisał:

Granica jest dobrze wyraźna i od zawsze taką była. To po prostu rzecz która jest nie ogarniona przez ludzi. To trudny watek i trzeba go po prostu zrozumieć. A to nie lada wyzwanie.

Fakt, trzeba to zrozumieć i chciałbym nieco na ten temat po debatować, ale żeby nie zaśmiecać, to chyba stworzę gdzieś nowy wątek


"Wiara buduje, kłamstwo niszczy, a słowa utrzymują przy życiu."
Custo

Offline

 

#9 2012-02-05 19:55:59

 Emrys

SĘDZIA

Skąd: Kraina Wielkich Jezior
Zarejestrowany: 2011-10-25
Posty: 410
Punktów :   
Znak zodiaku: Waga
Żywioł: Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Zbyt wiele...

Re: Stara Wiara

Tego nie wie nikt Być może podobnie jak wszechświata - człowiek nie może ogarnąć rozumem.
Być może byli od zawsze, być może powstali przed ludźmi. Albo i wcześniej. Po prostu są.
Ogólnie cała energia i te inne sprawy pochodzi z energii Ziemi. Z jej wnętrza. To panowało przed ludźmi, jest teraz i będzie nadal kiedy ludzie przeminą.


EmS

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.priv-serwer.pun.pl www.is03zut.pun.pl www.humans.pun.pl www.pkbud10.pun.pl www.czempioni.pun.pl