#1 2012-07-31 13:10:17

 Ras Grass

Jarający z chochlikami

4478309
Zarejestrowany: 2012-03-02
Posty: 45
Punktów :   
Znak zodiaku: Bliźnięta
Żywioł: Ziemia/Woda/Ogień/Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Rożne :)

Dagga

Leonotis Nepetifolia - Klip Dagga
Nazwy rośliny:Leonotis Nepetifolia - Klip Dagga, Ucho Lwa

Informacje ogólne:Leonotis Nepetifolia, znany także jako Klip Dagga jest gatunkiem rośliny rodzaju Leonotis i Lamiaceae (mięta). Podczas gdy większość innych gatunków tego rodzaju jest rodzimych dla południowej Afryki, L. Nepetifolia jest natywny dla tropikalnej Afryki i południowych Indii. Rośnie do wysokości 3 metrów i tworzy kuliste kwiatostany, które są najczęściej pomarańczowe, ale mogą być też czerwone, białe i purpurowe. Ma bardzo miękkie ząbkowane liście, które mogą dorastać do 4 cm szerokości.

Podobne gatunki:

Wild DaggaL. Nepetifolia (Klip Dagga) jest bardzo podobny do L. Leonurus (Wild Dagga albo ogon lwa). Oba gatunki często są palone ze względu na ich entogeniczne właściwości. Główną różnicą jest kształt liści Wild Daggi ma liście wąskie i lancetowate natomiast Klip Dagga szersze podobne do liści pokrzywy oraz to, że kwiaty L. nepetifolia mają kształt rudej ciernistej piłki. L. Nepetifolia są również silniejsze a dym bardziej znośny niż Leonurusie.Istnieje około trzydziestu innych roślin w rodzaju Leonotis, Nepetifolia i Leonurus ale tylko dwie mają wartość entogeniczną lub właściwości psychoaktywne.

Historia:
Roślina jest znana w Południowej Afryce jako "Dzika Dagga" (Dagga=marihuana), jest używana przez lud Hottentotów jako substytut konopi, lub wzmacniająca ich działanie. Istnieją pewne przekazy jakoby roślina ta miała działanie uzależniające przy częstym stosowaniu, ale nie zostało to jak na razie potwierdzone.Dzika Dagga używana jest w tradycyjnej medycynie jako lek na gorączkę, bóle głowy, kaszel i parę innych dolegliwości. Używana jest także jako odtrutka na jad węża oraz jako amulet odstraszający węże.

Zastosowanie:
Zastosowanie medyczne
Badania sugerują że napary z liści posiadają właściwości przeciwzapalne oraz hyperalergiczne jak również mogą mieć zastosowanie przy leczeniu cukrzycy typu 2.W medycynie naturalnej Dagga wykorzystywana jest jako lek na astmę, przeciwgorączkowo, w kłopotach z miesiączkowaniem i przy leczeniu malarii.Nepetifolia i Leonurus są doskonałym środkiem nasercowym działają uspokajająco przy kołataniu, tachykardii i nieregularnych skurczach.Mogą być również wykorzystywane przy regulowaniu miesiączki.

Zastosowanie poza medyczne
L. Nepetifolia często palili się ze względu na jego enteogeniczne lub psychoaktywne właściwości. Niektórzy twierdzą, że skutki palenia są podobne do konopi. Jednak ci którzy oczekują, że skutki będą takie same jak przy konopi rozczarują się. Jednym ze wspólnych objawów jest działanie relaksujące oraz zamazanie konturów przedmiotów.

Oto, co możemy poczuć:
• poczucie lekkości ciała,
• uczucie relaksacji, ale również dodatkowej energii jednocześnie,
• redukcja stresu,
• zwiększona intensywność odbierania barw i kolorów,
• lekka euforia,
• muzyka brzmi świetnie.       

Substancja / substancje aktywne:Zawiera wiele alkaloidów (w tym leonurine i stachydrene), iridoid glycoside (leonuride), iridoid glycosides (w tym leonurin i leonuridine), diterpenoids (w tym leocardin), flawonoidy (w tym rutin, quercetin, hyperoside i apigenin), olejków eterycznych, garbników, witaminę A.

Uprawa:

Warunki uprawy:
Dagga nie jest rośliną specjalnie wrażliwą potrafi wytrzymać przesuszenie jak i przelanie. Wymagają jednak gleby lżejszej i przepuszczalnej. Nawożenie konieczne jedynie jeżeli rosną na bardzo słabych glebach. Lubią stanowiska nasłonecznione lub półcień.   

Rozmnażanie przez nasiona: wysiew od połowy lutego do marca na dobrym kompoście nasiona przykryć tylko cienką warstwą kompostu lub wermikulitu. Kiełkowania trwa 14-21 dni w temp. 18-20C. Nasiona zaraz po zebraniu dobrze przechowywać w szczelnej torebce plastikowej. Należy obniżyć temperaturę po wykiełkowaniu. Sadzonki są wysokie i zaraz po wykiełkowaniu wyglądają trochę jak pokrzywka.Gdy wystarczająco duże należy przesadzić do skrzynek lub 7.5cm doniczek. Gdy dobrze się przyjmą można stopniowo przenosić na zewnątrz sadzić późną wiosną w odstępach 1-1,25 (3-4ft) najlepiej w pełnym słońcu i w dobrze przepuszczalną glebę. Należy sadzić w miejscu osłoniętym przed zimnymi wiatrami. Podlewać do woli od czerwca do końca sierpnia w zimie zmniejszyć częstość podlewania. Minimalne temperatury jakie wytrzymują to 5-7C. Rozmnażanie przez cięcie: Pierwszego roku po wysianiu najlepiej nie robić sadzonkowania.Ciąć 15cm sadzonki i ukorzeniać w ziemi najlepiej pod koniec lutego.

Zbiory
Zbieramy liście i kwiaty. Należy pamiętać żeby nie zrywać więcej niż 1/3 i dać potem roślinie miesiąc na regenerację.
Obróbka:
Generalnie można suszyć liście i kwiaty jak inne zioła. Z suszu można robić ekstrakty, napary i nalewki.Dla uzyskania ekstraktu należy użyć rozpuszczalnika organicznego w kwaśnym środowisku. W praktyce zalać spirytusem/acetonem i dodać odrobinę kwasu (może być ocet) po czym przefiltrować, a roztwór odparować pozostanie nam mieszanina żywić i olejków eterycznych którą można palić lub zażywać oralnie.
Użycie psychoaktywne:
Głównie wykorzystywany w mieszankach do palenia ale można palić samą. Palenie suszu wywołuje łagodny marihuanopodobny high. Lepsze efekty daje palenie ekstraktów które mogą wywoływać euforię, stymulację oraz efekty empatogenne ustępujące po 2-6h zależnie od dawki.

Źródła:
Chomikuj.pl i Spliff.com.pl.


Bo dla ścisłości a wszyscy my jesteśmy ludzie prości,
Więc czemu patrzysz na mnie zły, pełen zazdrości szczerzysz swoje kły
A jesteś taki sam jak ja jestem taki sam jak Ty.
I dla ścisłości, a wszyscy my jesteśmy ludzie prości
Więc czemu patrzysz na mnie zły, pełen zazdrości szczerzysz swoje kły
A jesteś taki sam, jak ja jestem taki sam jak Ty.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.cinemacity.pun.pl www.wolf-destiny.pun.pl www.pocketmonsters.pun.pl www.naszagmina.pun.pl www.wrestlingsvr.pun.pl