Przeniesione na www.witchcraft.com.pl
Leonotis Nepetifolia - Klip Dagga
Nazwy ro¶liny:Leonotis Nepetifolia - Klip Dagga, Ucho Lwa
Informacje ogólne:Leonotis Nepetifolia, znany tak¿e jako Klip Dagga jest gatunkiem ro¶liny rodzaju Leonotis i Lamiaceae (miêta). Podczas gdy wiêkszo¶æ innych gatunków tego rodzaju jest rodzimych dla po³udniowej Afryki, L. Nepetifolia jest natywny dla tropikalnej Afryki i po³udniowych Indii. Ro¶nie do wysoko¶ci 3 metrów i tworzy kuliste kwiatostany, które s± najczê¶ciej pomarañczowe, ale mog± byæ te¿ czerwone, bia³e i purpurowe. Ma bardzo miêkkie z±bkowane li¶cie, które mog± dorastaæ do 4 cm szeroko¶ci.
Podobne gatunki:
Wild DaggaL. Nepetifolia (Klip Dagga) jest bardzo podobny do L. Leonurus (Wild Dagga albo ogon lwa). Oba gatunki czêsto s± palone ze wzglêdu na ich entogeniczne w³a¶ciwo¶ci. G³ówn± ró¿nic± jest kszta³t li¶ci Wild Daggi ma li¶cie w±skie i lancetowate natomiast Klip Dagga szersze podobne do li¶ci pokrzywy oraz to, ¿e kwiaty L. nepetifolia maj± kszta³t rudej ciernistej pi³ki. L. Nepetifolia s± równie¿ silniejsze a dym bardziej zno¶ny ni¿ Leonurusie.Istnieje oko³o trzydziestu innych ro¶lin w rodzaju Leonotis, Nepetifolia i Leonurus ale tylko dwie maj± warto¶æ entogeniczn± lub w³a¶ciwo¶ci psychoaktywne.
Historia:
Ro¶lina jest znana w Po³udniowej Afryce jako "Dzika Dagga" (Dagga=marihuana), jest u¿ywana przez lud Hottentotów jako substytut konopi, lub wzmacniaj±ca ich dzia³anie. Istniej± pewne przekazy jakoby ro¶lina ta mia³a dzia³anie uzale¿niaj±ce przy czêstym stosowaniu, ale nie zosta³o to jak na razie potwierdzone.Dzika Dagga u¿ywana jest w tradycyjnej medycynie jako lek na gor±czkê, bóle g³owy, kaszel i parê innych dolegliwo¶ci. U¿ywana jest tak¿e jako odtrutka na jad wê¿a oraz jako amulet odstraszaj±cy wê¿e.
Zastosowanie:
Zastosowanie medyczne
Badania sugeruj± ¿e napary z li¶ci posiadaj± w³a¶ciwo¶ci przeciwzapalne oraz hyperalergiczne jak równie¿ mog± mieæ zastosowanie przy leczeniu cukrzycy typu 2.W medycynie naturalnej Dagga wykorzystywana jest jako lek na astmê, przeciwgor±czkowo, w k³opotach z miesi±czkowaniem i przy leczeniu malarii.Nepetifolia i Leonurus s± doskona³ym ¶rodkiem nasercowym dzia³aj± uspokajaj±co przy ko³ataniu, tachykardii i nieregularnych skurczach.Mog± byæ równie¿ wykorzystywane przy regulowaniu miesi±czki.
Zastosowanie poza medyczne
L. Nepetifolia czêsto palili siê ze wzglêdu na jego enteogeniczne lub psychoaktywne w³a¶ciwo¶ci. Niektórzy twierdz±, ¿e skutki palenia s± podobne do konopi. Jednak ci którzy oczekuj±, ¿e skutki bêd± takie same jak przy konopi rozczaruj± siê. Jednym ze wspólnych objawów jest dzia³anie relaksuj±ce oraz zamazanie konturów przedmiotów.
Oto, co mo¿emy poczuæ:
• poczucie lekko¶ci cia³a,
• uczucie relaksacji, ale równie¿ dodatkowej energii jednocze¶nie,
• redukcja stresu,
• zwiêkszona intensywno¶æ odbierania barw i kolorów,
• lekka euforia,
• muzyka brzmi ¶wietnie.
Substancja / substancje aktywne:Zawiera wiele alkaloidów (w tym leonurine i stachydrene), iridoid glycoside (leonuride), iridoid glycosides (w tym leonurin i leonuridine), diterpenoids (w tym leocardin), flawonoidy (w tym rutin, quercetin, hyperoside i apigenin), olejków eterycznych, garbników, witaminê A.
Uprawa:
Warunki uprawy:
Dagga nie jest ro¶lin± specjalnie wra¿liw± potrafi wytrzymaæ przesuszenie jak i przelanie. Wymagaj± jednak gleby l¿ejszej i przepuszczalnej. Nawo¿enie konieczne jedynie je¿eli rosn± na bardzo s³abych glebach. Lubi± stanowiska nas³onecznione lub pó³cieñ.
Rozmna¿anie przez nasiona: wysiew od po³owy lutego do marca na dobrym kompo¶cie nasiona przykryæ tylko cienk± warstw± kompostu lub wermikulitu. Kie³kowania trwa 14-21 dni w temp. 18-20C. Nasiona zaraz po zebraniu dobrze przechowywaæ w szczelnej torebce plastikowej. Nale¿y obni¿yæ temperaturê po wykie³kowaniu. Sadzonki s± wysokie i zaraz po wykie³kowaniu wygl±daj± trochê jak pokrzywka.Gdy wystarczaj±co du¿e nale¿y przesadziæ do skrzynek lub 7.5cm doniczek. Gdy dobrze siê przyjm± mo¿na stopniowo przenosiæ na zewn±trz sadziæ pó¼n± wiosn± w odstêpach 1-1,25 (3-4ft) najlepiej w pe³nym s³oñcu i w dobrze przepuszczaln± glebê. Nale¿y sadziæ w miejscu os³oniêtym przed zimnymi wiatrami. Podlewaæ do woli od czerwca do koñca sierpnia w zimie zmniejszyæ czêsto¶æ podlewania. Minimalne temperatury jakie wytrzymuj± to 5-7C. Rozmna¿anie przez ciêcie: Pierwszego roku po wysianiu najlepiej nie robiæ sadzonkowania.Ci±æ 15cm sadzonki i ukorzeniaæ w ziemi najlepiej pod koniec lutego.
Zbiory
Zbieramy li¶cie i kwiaty. Nale¿y pamiêtaæ ¿eby nie zrywaæ wiêcej ni¿ 1/3 i daæ potem ro¶linie miesi±c na regeneracjê.
Obróbka:
Generalnie mo¿na suszyæ li¶cie i kwiaty jak inne zio³a. Z suszu mo¿na robiæ ekstrakty, napary i nalewki.Dla uzyskania ekstraktu nale¿y u¿yæ rozpuszczalnika organicznego w kwa¶nym ¶rodowisku. W praktyce zalaæ spirytusem/acetonem i dodaæ odrobinê kwasu (mo¿e byæ ocet) po czym przefiltrowaæ, a roztwór odparowaæ pozostanie nam mieszanina ¿ywiæ i olejków eterycznych któr± mo¿na paliæ lub za¿ywaæ oralnie.
U¿ycie psychoaktywne:
G³ównie wykorzystywany w mieszankach do palenia ale mo¿na paliæ sam±. Palenie suszu wywo³uje ³agodny marihuanopodobny high. Lepsze efekty daje palenie ekstraktów które mog± wywo³ywaæ euforiê, stymulacjê oraz efekty empatogenne ustêpuj±ce po 2-6h zale¿nie od dawki.
¬ród³a:
Chomikuj.pl i Spliff.com.pl.
Offline