Witchcraft

Przeniesione na www.witchcraft.com.pl


#1 2012-08-01 03:44:26

 kelley

Wtajemniczony

Skąd: I love Warszawa
Zarejestrowany: 2012-06-01
Posty: 76
Punktów :   

"Poza szatanem" z 2011

Poza szatanem z 2011

Naprawdę nie wiem jak ten film opowiedzieć. Posłużę się więc skróconą i przerobioną recenzją.
Może być rok 2011. Gdzieś u wybrzeży La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Chodzi po okolicy, pali ognisko, poluje. Od czasu do czasu klęka, jakby modli się, wpatruje się w horyzont. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić.
Jak wszystkie postaci w "Poza szatanem" bohater nie ma imienia. Nie ma domu, ani głosu. Nie odzywa się, bo jego aura mówi wiele za niego – jest jak postać świętego szaleńca z tradycji starodawnej magicznej. Jest bezdomny, ale stanowi trwalszy element krajobrazu niż mieszkańcy jego wsi, zamieszkujący domy zbudowane na najtrwalszych fundamentach. Pewnie dlatego, że bardziej niż jednym z mieszkańców, jest częścią przyrody, żywiołem. Trzyma się na uboczu, ale otacza go tajemniczy szacunek. Ludzie go karmią i proszą o pomoc, gdy zawodzi wiedza, medycyna i rozsądek. On radzi sobie z demonami, odprawiając tajemnicze egzorcyzmy. Jest obdarzony mocą, której pochodzenie ciężko ustalić.
Reżyser Dumont koncentruje się na relacji bezdomnego czarownika z młodą dziewczyną ze wsi, z którą przesiaduje, włóczy się po okolicy, uprawia czary. On ledwie przyzwala na jej obecność. Opiekuje się nią, pozwala tulić się do ramienia, ale zdecydowanie oddala jej seksualne propozycje. Ich bliskość zbudowana jest na mocnym fundamencie wspólnej zbrodni. Zbrodni – w ich mniemaniu – całkowicie sprawiedliwej. Nie jest typem dobrotliwego świętego Franciszka. Słuszność wszystkich działań świętego włóczęgi sankcjonuje jego moc, która pozwala mu nie tylko na wypędzanie demonów, ale też na unikaniu kary. Reżyser jednak nie bawi się w żadną rozbudowaną argumentację, jego bohater funkcjonuje poza ludzkim prawem. A także poza dobrem i złem. Jak na uosobienie żywiołu przystało, posiada moralność kataklizmu – czasem zsyła ludziom śmierć, a czasem ocalenie. Nigdy zrozumienie.
Reżyser w "Poza szatanem" rzeźbi w beznadziei krajobrazu, krajobrazu jaki nie raz zobaczymy w opuszczonych Mazurskich wioskach. Świat cudów ulepiony jest tu z brudu i błota; nawet gdy dzieją się cuda, widz nie zostaje wyzwolony od materialnego ciężaru, naturalistycznej estetyki - nie odrywa się od ziemi. A cuda się dzieją.
Dla mnie osobiście ten film to obraz współczesnego maga i czarownicy, a w naszkicowanych tu postaciach wielu z miejsca się odnajdzie. Ten obraz daje nam nadzieję i opowiada, że nadal tak pięknie można żyć, jak przed wiekami; nawet tu w Polsce, nawet w 2012 r. xD


# Miłość jest jedynym pomostem między widzialnym a niewidzialnym, który zna każdy. Jest jedynym językiem, w którym da się wyrazić lekcje, jakich na co dzień udziela nam Wszechświat xD

Offline

 

#2 2012-08-03 16:14:16

 konidziu

VIP

32351653
Zarejestrowany: 2011-10-14
Posty: 731
Punktów :   
Znak zodiaku: Byk
Żywioł: Ziemia
Rodzaj praktykowanej magii: Wszelakie

Re: "Poza szatanem" z 2011

Oj również bardzo podobał mi się ten film i może nie do końca zgodzę się z twoją tezą że ten film ukazuje prawdziwego współczesnego maga/czarownicę lecz jakoby nie spojrzeć bardzo wiele jest wspólnego .

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.is03zut.pun.pl www.czempioni.pun.pl www.priv-serwer.pun.pl www.pkbud10.pun.pl www.eaa.pun.pl