Witchcraft

Przeniesione na www.witchcraft.com.pl


#1 2012-03-08 20:09:47

 Irbis

Bibliotekarz

22947848
Skąd: Kraina magi
Zarejestrowany: 2012-02-01
Posty: 296
Punktów :   11 
Znak zodiaku: Baran
Żywioł: Ziemia, Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Kilka

Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

Idzie wiosna a najdroższa przyprawa świata jest na wyciągnięcie ręki. Szafran jest to zasuszone znamię krokusów. Na pocieszenie na 1 kg trzeba zebrać 150 tys znamion słupka krokusów

Właściwości i wykorzystanie:

* Z wysuszonych znamion słupka (niekiedy z pręcikami) otrzymuje się żółty proszek o swoistym zapachu i korzennym, ostrogorzkim smaku zwany szafranem. W medycynie ludowej, zwłaszcza chińskiej, szafran stosowany jest jako lek uspokajający, przeciwskurczowy w bolesnym miesiączkowaniu, jako dodatek do preparatów pobudzających apetyt.

* Jako roślina lecznicza stanowi jeden z produktów do wyrobu leków homeopatycznych oraz tzw. laudanum, czyli nalewki z opium z dodatkiem szafranu.

http://tatry.edu.pl/img/krokus.jpg

Ostatnio edytowany przez Irbis (2012-03-08 20:10:24)


Jeśli ci mój post pomógł to proszę o ===>(+)<===

Offline

 

#2 2012-03-08 20:38:29

 Custodis

Wtajemniczony

1767709
Skąd: Dolny śląsk.
Zarejestrowany: 2012-02-02
Posty: 248
Punktów :   
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: W sumie nie mam ograniczeń :)

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

Genialna sprawa.
Ładne zdjęcie, lecz opis nieco krótki. Orientujesz się gdzie rośnie ta roślinka i w jakim dokładnie okresie? Można by nieco poszerzyć informacje o niej


"Wiara buduje, kłamstwo niszczy, a słowa utrzymują przy życiu."
Custo

Offline

 

#3 2012-03-08 22:07:14

 Irbis

Bibliotekarz

22947848
Skąd: Kraina magi
Zarejestrowany: 2012-02-01
Posty: 296
Punktów :   11 
Znak zodiaku: Baran
Żywioł: Ziemia, Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Kilka

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

Głównie jest uprawiany w ogródkach; cebulki po parę złotych na rynku lub w markecie, a co do dzikich to tylko szafran spiski (krokus spiski). To wiosenny kwiat rośnie w tym samym czasie co przebiśnieg, no może tydzień później.
Występuje w Karpatach Zachodnich. W Polsce szafran spiski najliczniej występuje w Tatrach i na Wzniesieniu Gubałowskim. Rośnie także na Pilsku, Wielkiej Raczy (Beskid Żywiecki), Gorcach, w Beskidzie Wyspowym i na Leskowcu (Beskid Mały). Poza górami można go spotkać w okolicach Bochni, Brzeska oraz w Kotlinie Sandomierskiej.


Jeśli ci mój post pomógł to proszę o ===>(+)<===

Offline

 

#4 2012-03-08 22:18:41

 Olimpia

Administrator

35374777
Call me!
Zarejestrowany: 2011-08-27
Posty: 2464
Punktów :   29 
Znak zodiaku: Wodnik
Żywioł: Powietrze/Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Różne :D

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

Dlaczego jest taki drogi?


Normalność to wymysł.
Ludzie (owce) skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).

Offline

 

#5 2012-03-09 16:46:37

 Klak Norris

Hodowca Cebuli

Skąd: Ka do eN
Zarejestrowany: 2011-12-27
Posty: 310
Znak zodiaku: Lew
Żywioł: Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Tak, lubię żelki

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

"Na pocieszenie na 1 kg trzeba zebrać 150 tys znamion słupka krokusów", myślę, że dlatego.


Mass murder makes me happy! Dead bodies make me happy! say what you will of me, I'll always have juggalo family!

Offline

 

#6 2012-03-09 20:21:59

 Irbis

Bibliotekarz

22947848
Skąd: Kraina magi
Zarejestrowany: 2012-02-01
Posty: 296
Punktów :   11 
Znak zodiaku: Baran
Żywioł: Ziemia, Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Kilka

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

No drogi jest bardzo można powiedzieć że 1g szafranu kosztuje tyle co 1g złota. Czyli 1g 10zł (3 euro) a jeśli ktoś by chciał zakupić sobie 1kg to ok 1500 dolarów.


Jeśli ci mój post pomógł to proszę o ===>(+)<===

Offline

 

#7 2012-07-07 15:32:33

 Drakorio

Użytkownik

8481120
Zarejestrowany: 2012-02-24
Posty: 145

Re: Szafran - najdroższa przyprawa świata [przedwiośnie]

Oj oj, nieładnie wprowadzać w błąd.

Szafran przyprawowy w naszym klimacie kwitnie JESIENIĄ! Z ziemi w okolicy września wychodzą z ziemi kwiaty:
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/f/f4/Crocus_sativus_01_by_Line1.JPG/360px-Crocus_sativus_01_by_Line1.JPG
UWAGA!!! W Polsce w ogródkach, rzadziej w stanie dzikim, można spotkać zarówno "nieszlachetne" mieszańce i gatunki szafranów, jak i SILNIE TRUJĄCY zimowit jesienny!
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/2/21/Colchicum_autumnale_01.JPG/640px-Colchicum_autumnale_01.JPG
Cechami, które odróżniają go od krokusa są: brak długich znamion słupka, często wydłużone płatki, różowa barwa kwiatów, wiosną liście, zupełnie inne od wąskich z dwoma białymi paseczkami koło środka. W razie wątpliwości nie zbierać!

Zdjęcia z Wikipedii, wstawiłem w miarę duże, by można się było im przyjrzeć.


Mów mi Drako.
Albo Wojtek. Rawr.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.lipdubug.pun.pl www.se-forum.pun.pl www.green-iris.pun.pl www.fullcross.pun.pl www.sticklife9.pun.pl