#1 2012-03-20 19:43:36

 matrix-9

Użytkownik

20200591
Call me!
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-17
Posty: 32
Punktów :   
Znak zodiaku: Koziorożec
Żywioł: Woda, Ogień, Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Żywiołów, lecz nie tylko

Wizualizacja

"Wizualizacja
1. Naucz się obserwacji. Gdy gdzieś jesteś i nie masz nic do roboty, obejrzyj otoczenie, a potem zamknij oczy i postaraj się je jak najdokładniej odtworzyć. Otwórz oczy i porównaj swój obraz z rzeczywistością, a następnie znów je zamknij i popraw go.

Jest to podstawowe ćwiczenie, które można praktykować w wolnych chwilach, na
przykład na przystanku lub w innych sytuacjach, w których nie mamy konstruktywnych zajęć. Można uczynić z tego grę grupową - po przyglądaniu się jakiemuś obiektowi, jedna osoba wciąż widząca obiekt zadaje pytania na temat jego szczegółów osobie, która już się na niego nie patrzy.

Można wymyślać wiele odmian tej praktyki, na przykład wziąć album malarstwa, wpatrywać się w obraz przez jakiś czas, a potem starać się go odtworzyć w wyobraźni, lub starać się odtwarzać w pamięci z fotograficzną dokładnością twarze członków rodziny, znajomych, a nawet osób przypadkowo zaobserwowanych na ulicy.

To samo można i trzeba przećwiczyć na innych zmysłach, w podobny sposób.

2. Usiądź w medytacji i wyobraź sobie jakiś jeden nieskomplikowany obiekt, nie budzący w tobie większych emocji. Może to być np. jabłko, kostka do gry, jakikolwiek przedmiot, którego wygląd i inne cechy dobrze znasz. Owoce nadają się do tego doskonale, ponieważ pozwalają na ćwiczenie wszystkich zmysłów, ze smakiem i węchem włącznie. Można też „bawić się” w ten sposób z bardziej abstrakcyjnymi kształtami, np. bryłami geometrycznymi.

Obejrzyj obiekt dokładnie, tworząc jak najdokładniejszy jego obraz. Potem dotknij go, sprawdź, jaki jest w dotyku. Powąchaj, posmakuj, uderz nim o coś i posłuchaj dźwięku. Przeanalizuj go dogłębnie.

Skuteczna wizualizacja w magii jest nie tylko wyraźna, ale i długotrwała. Dlatego nie rób tego ćwiczenia pośpiesznie. Postaraj się poświęcić co najmniej kilka minut na każdy jego etap.

3. Zazwyczaj mamy kłopoty z utrzymaniem wyobrażenia wielu obiektów naraz. Stwórz w wyobraźni tablicę i wykonuj na niej proste działania matematyczne, wymagające „widzenia” wielu cyfr naraz. Dodawanie kilku wielocyfrowych liczb „w słupku” lub pisemne mnożenie nadaje się do tego doskonale. Jeśli masz awersję do matematyki, wyobrażaj sobie rozłożonych kilkanaście kart do gry, które potem się przekłada w różne miejsca, lub grę w szachy, lub cokolwiek innego, co jest złożone z wielu odrębnych od siebie obiektów, ustawionych w konkretny sposób. Zaczynaj od niewielu obiektów, 4-5, przechodząc potem powoli do dwudziestu paru.

Jeśli sprawia ci to trudność, łatwiej może być zacząć od rearanżowania w wyobraźni elementów, które widzisz swoim fizycznym wzrokiem. Doskonale do tego nadają się szachy i ćwiczenie wyobrażania sobie sytuacji na szachownicy po kilku ruchach lub inne tego rodzaju gry umysłowe, wymagające wizualizacyjnego przewidywania.

4. Włącz film, w którym grają nie znani ci aktorzy, ale jedynie go słuchaj, nie oglądając go. Wyobrażaj sobie obraz. Możesz ten film nagrać, obejrzeć go potem i porównać swoje wyobrażenie z filmem. Możesz też obejrzeć film bez głosu i wyobrażać sobie, jakim tonem i co mówią poszczególne osoby. Staraj się naprawdę „usłyszeć” w głowie ich głos, ich ton i barwę.

5. Synestezja to zjawisko „mieszania się zmysłów” - gdy człowiek zaczyna słyszeć kolory, lub widzieć dźwięki, lub odbierać jeszcze jakimś zmysłem wrażenie „przeznaczone” dla innego zmysłu. Zjawisko to występuje po zażyciu niektórych narkotyków, lecz w tym ćwiczeniu będziemy starali się doznać go bez takiej pomocy.
Posłuchaj jakiejś muzyki, i wyobraź sobie, że bardzo chcesz przekazać jej istotę komuś
głuchemu. Możesz posługiwać się tylko obrazem. Stwórz w swojej głowie obrazy, które jak najlepiej „opowiadają” tę muzykę, swój własny teledysk do niej. Podobnie, popróbuj „przetłumaczyć” w swojej wyobraźni obraz na dźwięk, obraz na zapach, dźwięk na dotyk itd.

6. Poćwicz też wyobraźnię kinetyczną. Spróbuj leżąc wyobrażać sobie, że stoisz, lub (co znacznie prostsze) jadąc pociągiem wyobrażać sobie, że jedziesz w przeciwnym kierunku, niż naprawdę jedziesz. Wiele osób lubi się w to bawić podczas jazdy nie mając świadomości, że jest to w rzeczywistości magiczne ćwiczenie umysłu. Twoje wyobrażenie powinno „nałożyć się” na rzeczywistość tak, żeby ją do końca przesłonić, przynajmniej dla ciebie, w twoim świecie.

7. Czytaj książki s-f i fantasy lub bajki dla dzieci. Bajki dla dzieci - tych młodszych - szczególnie nadają się do ćwiczenia wizualizacji, bo przedstawiony w nich niesamowity świat wymaga kreatywnej wyobraźni.

8. Baw się. Klocki, lalki i inne typowe zabawki dają wyobraźni wielkie pole do popisu. Dużo może dać kontakt z dziećmi, których wyobraźnia jest nieskrępowana. Jeśli masz w rodzinie kilkuletnie dziecko, czas z nim spędzony nie będzie czasem straconym, zarówno emocjonalnie dla was obojga, jak i w aspekcie rozwijania wyobraźni. Kobiety mają zwykle większe talenty magiczne od mężczyzn, nie z powodu nierówności płci, lecz doświadczenia macierzyństwa i przygotowania psychicznego do tego doświadczenia – kobiety chętniej i więcej przebywają z dziećmi i uczą się rozumieć ich świat i sposób myślenia.

9. Gdy opanujesz podstawy tworzenia trwałych i wyraźnych obrazów, zacznij się bawić budowaniem i projektowaniem w umyśle rzeczy takich jak krajobraz, budowla itp. Pracuj nad jednym obrazem przez wiele dni, dodając szczegóły i dokładnie go poznając, nie zostawiając w nim białych plam. W wielu zakonach ezoterycznych jednym z zadań było wybudowanie sobie domu albo zamku w taki sposób - kamień po kamieniu, ze stopniowym dodawaniem wszystkich szczegółów, łącznie z meblami, dywanami, ozdobami oraz ludźmi. Była to praca na lata (!).

10. Odgrywaj w wyobraźni własne filmy i scenki z udziałem znanych ci osób albo aktorów. Wyobrażaj sobie na twarzach znanych ci ludzi emocje, których nigdy u nich nie widziałeś w rzeczywistym świecie - śmiech ponuraka, płacz twardziela, entuzjazm cynika. Ułatwieniem może być wykorzystanie jakiejś sceny z filmu, jaką znasz na pamięć i odegranie jej w wyobraźni zastępując aktorów występujących w prawdziwym filmie innymi znanymi ci osobami, z tą samą mimiką, tonem głosu itp.

11. Dokonuj „wirtualnych spacerów” po znanych ci miejscach. Leżąc z zamkniętymi oczami lub będąc gdzie indziej, przejdź się w wyobraźni po swoim mieszkaniu, okolicach swojego domu lub innym dobrze ci znanym miejscu. Zaangażuj w to wyobrażenie wszystkie zmysły - wzrok, słuch, dotyk, węch...

Listy do wizualizacji
Celem poniższych list jest nauka przypominania sobie, a przez to - wizualizacji, która polega w dużej mierze na przypominaniu sobie rzeczywistych wydarzeń lub konstruowania nowych obrazów na podstawie wspomnień. Każda z list może być przerobiona na jednym ze zmysłów (wzrok, słuch, dotyk i pozycja ciała, smak, węch) a także w kontekście uczuć - lub całościowo, przy pomocy wszystkich zmysłów (choć dla początkujących dobrze będzie przerobić ją kilkakrotnie, osobno dla każdego zmysłu.

Listę taką kazdy może skonstruować samodzielnie, jednak ta tu przedstawiona ma tę zaletę, że obejmuje bardzo szerokie spektrum doznań zmysłowych i psychicznych.

Jeśli chodzi o pochodzenie tej listy, otrzymaliśmy ją kiedyś od kogoś bez noty o jej autorze; jeśli komuś wiadomo coś na temat tego, czy pochodzi ona z jakiejś książki lub kto ją napisał, będziemy wdzięczni za kontakt i z radością tę informację zamieścimy.

Lista 1 - ogólne wydarzenia.

Przypomij sobie, kiedy:

1.Byłeś szczęśliwy.
2.Skończyłeś coś budować.
3.Życie było piękne.
4.Ktoś ci coś dał.
5.Zjadłeś coś smacznego.
6.Miałeś przyjaciela.
7.Byłeś pełen energii.
8.Ktoś na ciebie czekał.
9.Jechałeś szybko.
10. Widziałeś coś, co ci się podobało.
11. Zdobyłeś coś dobrego.
12. Odrzuciłeś coś złego.
13. Pocałowałeś kogoś.
14. Śmiałeś się z żartu.
15. Otrzymałeś pieniądze.
16. Grałeś w grę.
17. Pokonałeś zagrożenie.
18. Ktoś uznał cię za ważnego.
19. Ścigałeś coś złego.
20. Byłeś pełen entuzjazmu.
21. Posiadałeś coś.
22. Szedłeś szybko.
23. Jadłeś świeży chleb.
24. Czułeś się silny.
25. Ktoś, kogo nie lubiłeś, odszedł.
26. Ktoś ci pomógł.
27. Mierzyłeś coś.
28. Cieszyłeś się podróżą.
29. Włączyłeś światło.
30. Słyszałeś dobrą muzykę.
31. Kontrolowałeś coś.
32. Zniszczyłeś coś.
33. Opanowałeś coś mistrzowsko.
34. Byłeś spokojny.
35. Rozlałeś coś.
36. Doprowadziłeś wroga do krzyku.
37. Siedziałeś wygodnie.
38. Oglądałeś coś szybkiego.
39. Byłeś wśród przyjaciół.
40. Ktoś cię kochał.
41. Wynalazłeś coś.
42. Zabiłeś robaka.
43. Zatrzymałeś maszynę.
44. Uruchomiłeś maszynę.
45. Dobrze spałeś.
46. Wznieciłeś ogień.
47. Szedłeś po schodach.
48. Było ci ciepło.
49. Pływałeś.

Lista 2 - orientacja w czasie.

Czy potrafisz sobie przypomnieć coś, co się stało:
1.Dawno temu.
2.Wczoraj (godzina?)
3.Ostatniego miesiąca (położenie słońca?)
4.Gdy byłeś mały (jak byli ubrani ludzie?)
5.W ostatnie Boże Narodzenie.
6.W Twoje piąte Boże Narodzenie (jak byli ubrani ludzie?)
7.W Twoje ósme urodziny (meble?)
8.Dokładnie rok temu.
9.Dziś w południe.
10. Na bankiecie (ubrania ludzi?)
11. Na ślubie (rok? Pora roku?)
12. Na chrzcinach.
13. Na randce (fryzura?)

Czy potrafisz przypomnieć sobie wydarzenia, które porównują (pokazują różnicę między):
1.Coś starego z czymś nowym.
2.Zimę z latem.
3.Wiosnę z zimą.
4.Jesień z wiosną.
5.Zachód słońca ze wschodem słońca.
6.Poranny cień z wieczornym cieniem.
7.Przestrzeń, która kiedyś była pusta z zabudowaną.
8.Papieros w chwili zapalenia z papierosem w chwili zgaszenia.
9.Wstawanie i kładzenie się do snu.
10. Ciepło z zimnem.
11. Szybkie bicie serca z powolnym biciem serca.
12. Gdy miałeś dużo miejsca i gdy miałeś mało miejsca.
13. Ogień, gdy się palił jasno i gdy dogasał.
14. Wczorajszy poranek z dzisiejszym porankiem.

Lista 3 - Orientacja zmysłów.

Zmysł czasu.
Czy potrafisz sobie przypomnieć czas, kiedy:
1.Było bardzo późno.
2.Musiałeś czekać.
3.Musiałeś przez jakiś czas podtrzymywać ciężar.
4.Szedłeś bardzo szybko.
5.Odległość była duża.
6.Odległość była mała.
7. Widziałeś błyskawicę.

Wzrok
Czy potrafisz przypomnieć sobie widok, który był:
1.Bardzo jasny.
2.Ciemny.
3.Zielony.
4.Rozległy.
5.Ruchomy.
6.Płaski.
7.Głęboki.
8.Kolorowy.
9.Przyjemny.
10. Ładny.
11. Rzadki.
12. Wprawiający w zakłopotanie.
13. Tajemniczy.
14. Bardzo realny.

Względne wielkości.
Czy potrafisz sobie przypomnieć chwilę, gdy:
1.Byłeś większy od zwierzęcia.
2.Byłeś mniejszy niż przedmiot.
3.Byłeś większy niż inna osoba.
4.Byłeś mniejszy niż inna osoba.
5.Rzeczy wydawały ci się małe.
6.Rzeczy wydawały ci się wielkie.
7.Patrzyłeś w gwiazdy.
8.Łóżko było dla ciebie za małe.
9.Twoje ubranie było za małe.
10. Twoje ubranie było za duże.
11. Stół był za duży.
12. Biurko było za małe.
13. Mogłeś czegoś dosięgnąć.

Czy potrafisz przypomnieć sobie:
1.Duży widelec.
2.Mały czajnik.
3.Mały pagórek.
4.Małą ryb.
5.Mały kwiat.
6.Małego lekarza.
7.Małego psa.
8.Małego człowieka.
9.Małe dziecko.
10. Małego kota.
11. Mały dom.
12. Krótkie nogi.
13. Małą twarz.

Dźwięk.
Czy potrafisz sobie przypomnieć chwilę, gdy słyszałeś:
1.Łagodny wiatr.
2.Cichy głos.
3.Przyjemny dźwięk.
4.Przyjemny głos.
5.Skomlącego psa.
6.Dzwonek.
7.Zamykanie drzwi.
8.Lecącą wodę.
9.Ciecz wypływającą z butelki.
10. Toczącą się piłkę.
11. Samochód zapalający silnik.
12. Śmiejące się dziecko.
13. Pracującą maszynę do szycia.
14. Miauczenie kota.
15. Piszące pióro.
16. Odbijającą się piłkę.
17. Odwracaną stronę książki.
18. Otwieranie gazety.
19. Rytmiczny dźwięk.
20. Westchnienie.
21. Niespokojny głos.
22. Spokojną wodę.
23. Głos z daleka.
24. Głos z bliska.
25. Dźwięk, który jest bardzo prawdziwy dla ciebie.

Węch.
Czy potrafisz sobie przypomnieć, jak pachniało:
1.Coś słodkiego.
2.Coś ostrego.
3.Coś oleistego.
4.Coś spalonego.
5.Osoba, którą lubisz.
6.Przyjazne zwierzę.
7.Ścięta trawa.
8.Coś, czego chciałeś.
9.Coś, co wyrzuciłeś.
10. Ptak.
11. Dziecko.
12. Puder do twarzy.
13. Perfumy.
14. Szminka.
15. Skóra.
16. Dym z fajki.
17. Pot.
18. Wełna.
19. Czyste prześcieradła.
20. Świeże powietrze.
21. Bukiet.
22. Pieniądze.
23. Papier.
24. Meble.
25. Piękny poranek.
26. Impreza.

Smak.
Przypomnij sobie, jak smakowały:

1.Zupa.
2.Jajka.
3.Chleb.
4.Herbatniki.
5.Kawa.
6.Herbata.
7.Mleko.
8.Zboże.
9.Ryba.
10.Wołowina.
11. Kurczak.
12. Kaczka.
13. Ser.
14. Filet.
15. Ziemniaki.
16. Melon.
17. Koktajl.
18. Likier.
19. Kanapka.
20. Żelki.
21. Lody.
22. Budyń.
23. Cukierek.
24. Warzywo.
25. Jabłko.
26. Pomarańcza.
27. Owoc.
28. Ciasto.
29. Coś ciepłego.
30. Coś zimnego.
31. Coś jedzonego na świeżym powietrzu.
32. Coś jedzonego, gdy byłeś bardzo głodny.
33. Coś, na co długo czekałeś.

Dotyk.
Czy potrafisz sobie przypomnieć dotyk:
1.Nacisku na stopy, gdy stoisz?
2.Widelca.
3.Tłustej powierzchni.
4.Kota.
5.Innej osoby.
6.Swoich włosów.
7.Dziecka.
8.Piłki.
9.Kołnierzyka.
10. Kart do gry.
11. Biurka.
12. Lalki.
13. Jedwabiu.
14. Swojego ciała.
15. Maszyny.
16. Listu.
17. Gazety zawierającej dobre wieści.
18. Dotyk telefonu, gdy dostłes dobre wieści.
19. Czegoś, co się poruszało.
20. Prysznica.
21. Wiatru.
22. Kory drzewa.
23. Świecy.
24. Dżinsu.
25. Szkła.
26. Kamienia.

Emocje.
Przypomnij sobie sytuację, gdy:
1.Ktoś był zły.
2.toś czegoś chciał.
3.Ty czegoś chciałeś.
4.Byłeś szczęśliwy.
5.Byłeś zadowolony.
6.Podziwiałeś coś.
7.Byłeś mile zaskoczony.
8.Zaatakowałeś kogoś.
9.Zarumieniłeś się.
10. Byłeś pełen energii.
11. Doznałeś swojej niezdarności.
12. Troszczyłeś się o kogoś.
13. Wpłynąłeś na kogoś.
14. Ktoś był cierpliwy.
15. Cieszyłeś się.
16.Byłeś zakochany.
17.Czułeś przesyt.
18. Cieszyłeś się z uniknięcia kłótni.
19.Cieszyłeś się raniąc kogoś.
20. Czułeś się bardzo bezpiecznie.
21. Rozkoszowałeś się ciszą.
22. Wygrałeś walkę.
23.Zaskoczyłeś kogoś.
24. Okazało się, że twój niepokój był niepotrzebny.
25. Uspokoiłeś kogoś wystraszonego.
26. Ktoś słuchał cię z szacunkiem.
27. Czułeś, ze zrobiłeś coś dobrze.
28.Czułeś się wolny.
29. Ruch dawał ci radość.
30. Otrzymałeś prezent, który ci się podobał.
31.Byłeś dumny.
32. Okazałeś odwagę.
33. Udało ci się kogoś oszukać.
34. Czekałeś niecierpliwie.
35.Uciekałeś.
36. Przestraszyłeś kogoś.
37.Byłeś życzliwy.
38. Zrobiłeś coś zakazanego i uniknąłeś kary.
39.Byłeś kochany.
40.Zachowywałeś tajemnicę.
41.Ktoś w ciebie wierzył.
42.Rozumiałeś.
43.Czułes się potrzebny.
44.Dałeś komuś przyjemność.
45.Uratowałeś kogoś.
46.Uniknąłeś niebezpieczeństwa.
47.Sprzedałes coś.
48.Uznałeś coś za cenne.
49.Ktoś przyszedł, gdy go zawołałeś.

Doznania ciała
Przypomnij sobie chwilę, gdy:
1.Czułeś się zdrowy i silny.
2.Czułes się najedzony.
3.Czułeś, że żyjesz.
4.Nic cię nie bolało.
5.Byłeś w wygodnej pozycji.
6.Byłeś napięty z podniecenia.
7.Czułeś się dobrze na piersi.
8.Czułeś się dobrze w gardle.
9.Czułeś się dobrze na oczach.
10. Nie byłeś świadomy swojego oddechu.

Ruch
Przypomnij sobie chwilę, gdy:
1.Biegłeś.
2.Szedłeś.
3.Przeskoczyłeś coś.
4.Skakałeś na skakance.
5.Jechałeś.
6.Leżałeś.
7.Stałeś.
8.Stałes na czymś ruchomym.
9.Ubierałeś się.
10.Walczyłeś z kimś.
11.Gimnastykowałeś się.
12.Tańczyłeś.

Wywieranie wpływu.
Przypomnij sobie, jak było, gdy:
1.Poruszyłeś przedmiot.
2.Przedmiot ciebie poruszył.
3.Rzuciłeś coś w powietrze.
4.Rozpaliłeś ognisko.
5.Wymusiłeś coś na kimś.
6.Zamknąłeś coś.
7.Opuściłeś miejsce, które ci się nie podobało.
8.Sprawnie wykonałeś jakąś czynność.
9.Ulepszyłeś coś. "

Źródło: http://www.hazelgrove.fora.pl/praca-z-e … a,392.html


"Magia jest tym, czego nie wiesz."

— Jonathan Carroll

Offline

 

#2 2012-03-20 19:45:34

 Olimpia

Administrator

35374777
Call me!
Zarejestrowany: 2011-08-27
Posty: 2464
Punktów :   29 
Znak zodiaku: Wodnik
Żywioł: Powietrze/Ogień
Rodzaj praktykowanej magii: Różne :D

Re: Wizualizacja

No bardzo dobry poradnik Szacun!


Normalność to wymysł.
Ludzie (owce) skupiają się w stado i "normalność" tworzą na podstawie wypadkowej średniej reakcji i poglądów innych Owiec w stadzie.
Boją się uwolnienia Woli ponad Formę.
Są niewolnikami Formy (Materii i spraw materialnych).

Offline

 

#3 2012-03-20 19:53:49

 matrix-9

Użytkownik

20200591
Call me!
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2012-03-17
Posty: 32
Punktów :   
Znak zodiaku: Koziorożec
Żywioł: Woda, Ogień, Powietrze
Rodzaj praktykowanej magii: Żywiołów, lecz nie tylko

Re: Wizualizacja

No, autor dobrze i dokładnie się wyraził, raczej każdy to zrozumie.
A, tak na marginesie, czy nie macie, żadnych przeciw wskazań jeżeli będę zbierał informację z różnych forum, i udostępniał je tutaj, jeżeli autor wyraził zgodę? Chciałbym, udostępniać na tym forum sprawdzone tematy, których aktualnie tutaj niema, ponieważ chciałbym korzystać wyłącznie z tego forum, żeby się dowiedzieć czegoś więcej.


"Magia jest tym, czego nie wiesz."

— Jonathan Carroll

Offline

 

#4 2012-03-21 13:47:56

 konidziu

VIP

32351653
Zarejestrowany: 2011-10-14
Posty: 731
Punktów :   
Znak zodiaku: Byk
Żywioł: Ziemia
Rodzaj praktykowanej magii: Wszelakie

Re: Wizualizacja

No bardzo dobry ale nie sądziłem że wizualizacja jest tak prosta ja szczerze się przyznam używam rozkazów myślowych zamiast wizualizacji

Offline

 

#5 2012-03-21 15:47:47

 Jerwal

Wtajemniczony

11262345
Skąd: oklice Żywca
Zarejestrowany: 2012-02-26
Posty: 102
Punktów :   
Żywioł: ZIEMIA

Re: Wizualizacja

Poradnik pierwsza klasa, bardzo szczegółowy i pomocny, dodam ( o ile nie masz nic przeciwko ) że jak ktoś zaczyna i ma problem z "krajobrazami, budynkami, obrazami" itp. to warto zacząć od czegoś co widzimy co dziennie od dawna np. własna dłoń, zegarek w kuchni, ulubiona poduszka, telefon, czy cokolwiek  co nasza wyobraźnia zna i stopniowo podnosić poprzeczkę, no i najważniejsze nie poddawać się jak nie wychodzi
   Pozdro.


a ja myślę że jeżeli magia istnieje to lepiej się na niej znać niż nie znać

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.creed.pun.pl www.weloverpg.pun.pl www.cs-misiek.pun.pl www.ochroniarzesrodowiska.pun.pl www.afr.pun.pl