Przeniesione na www.witchcraft.com.pl
MNISZEK LEKARSKI
(Taraxacum officinale)
Nosi różne nazwy lokalne (dmuchawiec,brodawnik,wilczy ząb, papawa,wole oczy) i jest pospolitym chwastem wystepujacym w calym kraju. Do celów leczniczych wykorzystuje się korzeń ,kwiaty i liście. mniszek jest rośliną żółciopędną bardzo korzystną dla chorych na wątrobę. Działa przepłukująco na kłębuszki - filtry nerkowe oraz uwalnia miąższ wątroby od toksyn.
Właściwości: drenuje wątrobę i przewody zółciowe ułatwiając przepływ żółci do dwunastnicy, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego i ułatwia trawienie pokarów, poprawia krążenie, działa moczopędnie i wydala związki azotowe z moczem, obniża poziom glukozy we krwi w początkowym okresie cukrzycy, oczyszcza krew, ma właściwości przeciwgnilne i przeciwszkorbutowe oraz saluryczne(usówa z organizmu nadmiar jonów Na i K), wzmacnia i wzbogaca apetyt przez działanie na wątrobę, zmniejsza przekrweienie w jamie brzusznej i osłabia stany skurczowe w przewodach żółciowych i w pęcherzyku żółciowym.
WSKAZANIA LECZNICZE
Na użytek wewnętrzny
Anemia, astenia, azotemia, dermatoza, u wątrobowców (ciemne plamy na tworzy, choroby skórne, jak oprzysczka, łupież, egzema, trądzik),czyraki, hemoroidy, kamica żółciowa i nerkowa(szczawianowa i fosforanowa),atonia mięśni głądkich i skurcze przewodów żółciowych, nadmiar cholesterolu we krwi, chroniczne nawrotowe zapalenie dróg żółciowuch, zapalenie wątroby, niewydolność oraz marskość wątroby i następcze osłabienie czynności żółciotwórczej komórek wątroby, niewydolność nerek, zwiększona obecność moczkika i innych ciał azotowych we krwo, otyłość paradentoza, jelita cienkiego i okrężnicy, obrzęki i zapalenie tkanki podskórnej, zaparcia, nadfermentacja jelitowa, zakłócenia w krążeniu krwi, sinica, zatrucie krwi moczkikiem i innymi ciałami azotowymi, zbytnie przekrwienie naczyń w jamie brzusznej, żółtaczka żylaki goleni.
Na użytek zewnętrzny
Bielno rogówki i jej zmętnienie, kurzajki i brodawki, piegi.
SPOSÓB UŻYCIA
Na użytek wewnetrzny
Napar. Pociąć 50g (garść) korzeni i liśći. Wsypać do 1 litra wody Gotować 2 minuty. Naciągać 10 minut pod przykryciem. PRzecedzić do termosu. Popojać 1/2 szkonki dziennie na 30 min przed posiłkami. Ten napar stosuje się przy chorobach dróg moczowych, żółciowuch, wątroby, niestrawności, żółtaczne, zaparciach nawykowych, przewlekłych trudnościach w oddawaniu moczu, miażdżycy, trądziku młodzieńcym, upartych wysypkach i półpaśccu, złej przemianie materii.
Napar z kwiatu stosuje się przy niedomodze jajników, zapaleniu przydatkół, skapych krawawieniach macicznych i zakłóceniach miesiączkowania.
Napar z korzenia ziela stosje się przy niedomodze wątroby, kamicy żółciowej, nerwicy żółądka, puchliniewodnej, ischiasie, biegunkach , krwawieniach wewnętrznych.
Nalewka alkoholowa na skoku z mniszka (succus taraxaci - jest w aptekach). Brać 15-20 kropli na wodzie, 2-3 razy dziennie przy posiłkach.
Wino na kwiatach mniszka. 250g kwiatu, 1kg curku,2 litry wody, 5 dag drożdży winnych nastawić w ciemym miejscu na kilka tygodni. Gdy kwiat opadnie na dno to zlewa się wino do butelek i przechowuje w ciemnym miejscu. Zażywać dwa razy dziennie mały kieliszek przed jedzeniem przy dolegliwościach kobiecy i trwawiennych.
Na użytek zewnętrzny
Mleczko białe. Korzeń w przełomie, liść czy kwiat świeżo zerwany dają mleczko którym można przypalać kurzajki, brodawki. Ten sposób stosowali Arabowie już w VII i VIII wieku. Po rozrzedzeniu wodą destylowaną do przemywania oczu.
Napar z wodą destylowaną: do obmywania plamek na twarzy.
Mniszek wchodzi w skład mieszanek Diabetosan, Degrosan, Chologoga II, Normosan, Pilmosan. Wyciąg jest składnikiem proszku Gastrochol i płunu Cholesol. Mniszek należy do roślin leczniczych moczopędnych tzw. znimnych, podobnie jak cebula, pietruszka i jej natka, lubczyk ogrodowy i koperek włoscki.
Korzeń upalony wchodzi w skłąd dobrej kawy zbożowej i cykorii domowej. Młode liście mniszka są dobre do sporządzania sałaty. Gdyby były zbyt gorzkie - należy lekko je posolić i zostawić pod przykryciem na dzień następny. Dodać miodu i śmietany.
WŁAŚCIWOŚCI MAGICZNE
Zaliczany do najbardziej "energetycznych " kwiatów.
Dmuchawce mają moc przywołania miłości, pomagają odnaleźć swoją "drugą połowę", wprowadzają harmonie w związku(płatki, kwiatostany, sok z łodyg, korzeń). Mniszek przyciąga okazję do zarobienia pieniędzy, korzystnego zainwestowania, ochrania przed zazdrością i zawiścią właśnie na tle materialnym(kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń).
Roślina ta ułatwia odejście od niekochanego partnera przywołując jednocześnie nowy obiekt uczuć; pozwala rozstać się z fałszywymi wyobrażeniami na temat pieniędzy i pracy (kwiatostany, liście, sok z łodyg, korzeń).
Jest to niezastąpione lekarstwo na wszelkie dolegliwości, a szczególnie wtedy gdy dokucza nam chandra lub nie możemy sobie poradzić z rozterkami serca. Dobrze jest wtedy iść na łąkę, gdzie jest dużo kwiatów mniszka i wyszeptać im cichutko swoje strapienia i zgryzoty. Magiczna moc mniszka - w niedługim czasie usunie przykre strapienia. Stare szeptunki (szeptuchy), które na codzień parają się magią, za pomocą tego kwiatu potrafią wyganiać wszelkie choroby które nam dokuczają.
MLECZ a MNISZEK LEKARSKI
Bardzo często wydawało się jak i mówiło na te oto rośliny są mleczami... jednak to bzdura, mniszek lekarski a mlecz to zupełnie inna roślina, mlecz jest to trujący i należy pamiętać na całe życie by się nie pomylić, nie wiadomo ile kłopotów możne nam to sprawić.
Mlecz(Sonchus arvensis) - roślinka ma łodyżkę z której wyrastają listki w przeciwieństwie do mniszka lekarskiego zwanego też potocznie mleczem, gdzie listki wyrastają bezpośrednio z korzenia.
Po lewej znajduje się mlecz(Sonchus arvensis), a po prawej mniszek lekarski (Taraxacum officinale).
Ostatnio edytowany przez piotrpak (2012-05-03 21:56:33)
Offline
U mnie rośnie mnóstwo mleczy i mam małą wiedzę na temat tej rośliny, dzięki Tobie zwiększyła się. Dzięki za wstawienie tak dobrego, dokładnego i owocnego opisu. ^^ Buziak.
PS: To prawda, że mleczko mniszka jest trujące?
Offline
Co do tego plusa to nie do konca zaslużony, bo to co umieszczam nie ja napisalem.
Ja tylko wyszukalem info w ksiazce czy na necie i przepisalem czy wkleilem. Olewając prawa autorskie, ale jak tutaj pisac cos swojego jak wszystko jest swietnie napisane juz i podmieniajac slowa w zasadzie bedzie to samo.
JA NIE JESTEM OGARNIETY W TYM CO PISZE szukajcie potwierdzenia jeszcze z innych źródeł zanim zacznienie coś działać w terenie.
Mlecze ogolnie to naj naj naj najbardziej powszechny w polsce kwiatek... wlasnie w okresie maja kwitnie kwiatek i u mnie cale łąki, niemal wszedzie to rosnie gdzie sie nie obejrze.
PS: To prawda, że mleczko mniszka jest trujące?
Zasada jest taka... jeśli roślina wydziela białą substancje to lepiej tego nie pić bo jest trujące... chyba na discavery szkoła przetrwania" to usłyszałem kiedy koleś na pustyni szukał wody.
Jednak powiem wam, że jeśli roślina ma trujący sok a korzeń i liście i kwiaty nie to jest to dla mnie bardzo dziwna sprawa...
Przeczytajcie końcówke 1 posta MLECZ a MNISZEK LEKARSKI.
Ostatnio edytowany przez piotrpak (2012-05-03 22:00:08)
Offline